اخبار

جزییات

ظرفیت خط لوله گاز صادراتی ترکیه به ٦٠ میلیون مترمکعب افزایش یافت

امکان صادرات ٦٠ میلیون مترمکعب گاز به ترکیه با بهره برداری از تاسیسات تقویت فشار جدید گاز تبریز فراهم شد. فاز دوم تاسیسات تقویت فشار گاز تبریز با هدف...
فاز دوم تاسیسات تقویت فشار گاز تبریز با هدف افزایش ظرفیت این ایستگاه از ٢٤ به ٥٦ میلیون مترمکعب در روز همزمان با هفته دولت و با حضور معاون وزیر نفت و استاندار آذربایجان شرقی به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به استان آذربایجان شرقی، مدیر منطقه هشت عملیات انتقال گاز، امروز (چهارشنبه، چهارم شهریورماه) در این مراسم گفت: این پروژه با هدف افزایش ظرفیت انتقال گاز تاسیسات تقویت فشار گاز تبریز، پوشش نیاز مصرف منطقه شمالغرب کشور، افزایش صادرات به کشورهای ترکیه، ارمنستان و اجرای طرح معاوضه گاز (SWAP) بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و صادرات گاز به جمهوری خود مختار نخجوان اجرایی شده است.

یدالله بایبوردی افزود: فاز نخست این تاسیسات پیش از این با سه دستگاه توربوکمپرسور با ظرفیت طراحی ٢٤ میلیون مترمکعب در روز با حالت ١+٢ و ٣٦ میلیون مترمکعب در روز با حالت ٠+٣ برای انتقال گاز به شهرهای شمالغرب کشور و صادرات گاز به کشورهای ترکیه، ارمنستان و جمهوری نخجوان پیش بینی شده بود.

وی یادآور شد: این طرح به صورت EPC انجام شده و در حالت ١+٥ امکان انتقال روزانه ٦٠ میلیون مترمکعب گاز را داراست.

به گفته وی، استفاده از الکتروموتور به جای توربین گاز یکی از نخستین طرحهای بزرگ شرکت ملی گاز ایران است که در تاسیسات تبریز اجرا و با همت کارشناسان و متخصصان ایرانی با موفقیت به پایان رسیده است.

مدیر منطقه هشت عملیات انتقال گاز اعلام کرد: نیروی محرکه واحدهای فاز ٢ که از نوع الکتروکمپرسور بوده، برای نخستین بار در شرکت انتقال گاز با نیروی برق به حرکت در آمده و برای تامین ٢٤ مگاوات برق مورد نیاز این الکتروکمپرسورها، پست برق ١١/١٣٢ کیلوولت با ٢ ترانسفورماتور ٤٠ مگاولت آمپر از خط برق ١٣٢ کیلوولت منشعب از پست برق سردرود- آذر تامین شده است.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران هزینه ارزی این پروژه را ٢٠ میلیون یورو و هزینه ریالی آن را ١٨٨ میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: کلیه تجهیزات جانبی استفاده شده در این پروژه ساخت داخل بوده و تمام مراحل این پروژه بدون حضور سازندگان تجهیزات و پیمانکاران خارجی نصب و راه اندازی شده است.

وی در ادامه به مزایای فاز ٢ تاسیسات تقویت فشار گاز تبریز اشاره کرد و گفت: راه اندازی سریع و راحت تجهیزات در مقایسه با توربوکمپرسور، استهلاک کمتر تجهیزات با توجه به عدم داشتن قطعات داغ، جلوگیری از آلودگی هوا و ... از جمله مزایای این تاسیسات است.

با راه اندازی و بهره برداری طرح توسعه تاسیسات تقویت فشار گاز تبریز، ظرفیت انتقال گاز شمال و شمالغرب کشور شامل خط ٤٠ اینچ تبریز- بازرگان، خط لوله ٣٠ اینچ تبریز- ارمنستان، خط لوله ٢٠ اینچ و ٣٦ اینچ تبریز- میاندوآب و خط لوله ٢٤ اینچ تبریز- تسوج - ارومیه بیش از دو برابر مقدار پیشین افزایش می یابد