اخبار

جزییات

ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی شهید تندگویان افزایش می‌یابد

قرارداد خرید، نصب و راه‌اندازی واحد SSP-C با هدف افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی شهید تندگویان به میزان روزانه ۴۵۰ تن و تولید گریدهای بطری در واحد «poly ...

به گزارش شانا به نقل از گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، آیین امضای قرارداد خرید، نصب و راه‌اندازی واحد SSP-C ذروزگذشته (چهارشنبه، ۱۷ آذرماه) با حضور جعفر ربیعی، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و مدیران عامل پتروشیمی شهید تندگویان و شرکت چگالش، در سالن اجتماعات گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس برگزار شد.

سیدرضا قاسمی‌شهری، مدیرعامل پتروشیمی شهید تندگویان در این آیین با اشاره به آغاز این پروژه به‌عنوان یکی از آرزوهای همکاران این شرکت در سال ۸۸ و سپس توقف به‌دلیل شرایط و مشکلات پیش‌آمده، گفت: سال ۹۷ که کار خود را به‌عنوان مدیرعامل این شرکت آغاز کردم با همکاران تصمیم گرفتیم این پروژه دوباره در مسیر راه‌اندازی قرار گیرد.

مدیرعامل پتروشیمی شهید تندگویان با بیان اینکه ارزش این قرارداد جدید حدود ۳۰ میلیون یورو است، اظهار کرد: قرار است منابع مالی و سرمایه‌ای این پروژه به‌طور کامل  از محل منابع داخلی پتروشیمی شهید تندگویان و بخشی نیز از سوی شبکه بانکی تأمین شود.

قاسمی‌شهری با قدردانی از حمایت‌های مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس و اعضای هیئت‌مدیره این شرکت ابراز امیدواری کرد که با کمک‌های شرکت چگالش این پروژه زودتر از زمان تعیین‌شده به مرحله اجرا و بهره‌برداری برسد.

به‌کارگیری فناوری روز

افشار طارمی، مدیرعامل شرکت چگالش هم در این آیین با اشاره به امضای نخستین قرارداد بین شرکت پتروشیمی شهید تندگویان و چگالش در سال ۱۳۷۷ گفت: پروژه 1 PET با فناوری زیمر آلمان در این پتروشیمی ساخته و  سپس پروژه PTA2 با مشارکت شرکت MHI (Mitsubishi Heavy Industry) به شرکت چگالش واگذار شد.

وی با اشاره به راه‌اندازی پروژه 1 PET در آن سال‌ها در دو خط گرید بطری و گرید منسوج، اظهار کرد: این پروژه یک خط گرید بطری و سه خط گرید منسوج داشت که با توجه به الزامات بازار در آن زمان، دو خط به گرید بطری و دو خط به گرید منسوج تخصیص داده شد.

مدیرعامل شرکت چگالش تصریح کرد: دوباره تصمیم بر آن شد تا یکی از خطوط گرید منسوج به تولید گرید بطری تخصیص داده شود و ما در این مناقصه برنده شدیم. فناوری که در Poly c استفاده می‌شود اضافه کردن واحد SSP-C به کمک یک شرکت چینی است. آنچه این شرکت چینی ساخته و تحویل می‌دهد، معادل آخرین فناوری شرکت بولر است که Poly D را ساخته است.

هدف از امضای این قرارداد توسعه‌ای افزایش ظرفیت تولید این شرکت به میزان ۴۵۰ تن در روز و با هدف تولید گریدهای بطری در واحد «poly c» است. با اجرای این پروژه خط تولید محصولات پلی‌اتیلن ترفتالات پتروشیمی شهید تندگویان از نظر تولید گریدهای مختلف محصولات انعطاف‌پذیرتر می‌شود.