اخبار

جزییات

ذخیره نفت قابل برداشت میدان آغاجاری 2 تا 5 میلیارد بشکه افزایش می یابد

به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، وزیر نفت امروز(دوشنبه 18 خرداد) در مراسم بهره برداری از طرح بزرگ تزریق گاز به میدان آغاجاری در جمع خبرنگ...
به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، وزیر نفت امروز (دوشنبه 18 خرداد) در مراسم بهره برداری از طرح بزرگ تزریق گاز به میدان آغاجاری در جمع خبرنگاران افزود: این طرح که از بزرگ ترین طرح های تزریق گاز در مخازن نفتی است، به فرموده مقام معظم رهبری که طرح صیانت از مخازن نفتی یک امر واجب است، اجرا شده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون تزریق گاز در مخازن نفتی که یکی از بهترین راه های افزایش برداشت از مخازن است در 10 مخزن نفتی کشور انجام می شود؛ درباره جزئیات این طرح افزود: راه اندازی فاز 6 و 7 و 8 پارس جنوبی احداث خط لوله 510 کیلومتر، تاسیسات سطح الارضی و حفاری 21 حلقه چاه با بیش از 270 هزار میلیارد تومان از جمله ویژگی های مهم این طرح است.
وزیر نفت اظهار داشت: این طرح که با هدف تزریق روزانه دو میلیارد فوت مکعب اجرا شده است هم اکنون با تزریق روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز راه اندازی شده است و در یک ماه آینده میزان تزریق گاز در مخزن آغاجاری به روزانه دو میلیارد فوت مکعب خواهد رسید.
نوذری یادآور شد: تولید کنونی از این میدان 200 هزار بشکه در روز است که با انجام این پروژه میزان تولید به روزانه 300 هزار بشکه نفت افزایش خواهد یافت اما چنانچه این طرح مهم اجرا نمی شد تولید نفت از این مخزن به 50 هزار بشکه در روز می رسید.
وزیر نفت با اشاره به اینکه گاز تزریق شده به میدان در نهایت برای استفاده نسل های بعدی ذخیره خواهد شد، افزود: گازی که به این میدان تزریق می شود به همراه نفت خارج شده و می تواند مجددا در بخش شیرین سازی و تضعیف در مدار و سپس بخش مصرف کشور تزریق شود.